Ako sa nezblázniť z vianočných príprav

December 4, 2018

A je to tu. Všade samé Vianoce 😀 Tak v prvom rade podotknem, že ja som totálny vianočný fanúšik a naozaj ich veľmi ľúbim, no ako sa vraví všetko s mierou a netreba to brať príliš vážne. Už nejaký ten týždeň na nás číhajú samé vianočné reklamy, výpredaje, zľavy, rôzne “špeciálne” ponuky a proste kadejaké nástrahy na naše peňaženky a na zdravý rozum. Ľudia v tomto období často nakúpia aj to čo nepotrebujú, pretože je to za super cenu a podobne. Doma máme plné krabice vianočných ozdôb, chladničku napraskanú a čistiacich prostriedkov tiež dostatok, šak treba všetko upratať 🙂 Často sa nám stane, že keď už tie Vianoce prídu, tak sme totálne unavení, vyšťavení a vyžmýkaní, takže si ich ani neužijeme.

Čo som sa naučila ja odkedy žijem sama, (respektíve s Peťkom) a nechodím už na Vianoce k mamine ? Nuž mnoho, ako každý kto Vianoce pripravuje, pretože oni také krásne nie sú samé od seba, ale robia ich krásnymi rodinné stretnutia, uprataný voňavý dom, napečené perníky, navarená kapustnica a proste taká tá pohoda, ktorú si treba “vyrobiť”. Keď som bola dieťa, Vianoce boli úžasne. Ráno som vstala a v pyžame bežala k telke. Prepínala som medzi vianočnými filmami a medzi tým sa napchávala mandarínkami či vanilkovými rožkami od babky. Vianoce sa vtedy začali dňom školských prázdnin a nikdy som nemala pocit, že sú tu už od septembra. Vôbec som to neregistrovala, pretože som nechodila na nákupy a nemusela som všetko chystať tak ako mamka. Teraz sa už na Vianoce pripravujem omnoho skôr a už na jeseň viem čo všetko ma čaká 🙂 Dnes je už 4. decembra a ja mám pocit, že Vianoce sú už zajtra, pretože všade na mňa číhajú fotky pri stromčekoch, napečené medovníky a zabalené darčeky. Nuž, ale povedzme si pravdu, kto z nás už má toto všetko hotové takto skoro ? Ja teda určite nie, aj keď sa na Vianoce pripravujem priebežne. Stále však nemám upečené perníky, chýba ešte zopár darčekov, musíme ešte zohnať stromček a hlavne chcem dokončiť pracovné povinnosti čím skôr. Takže je fajn si to nejako rozvrhnúť , všetko má svoj čas a toto pekné obdobie si treba predsa užiť a nie sa každý jeden deň za niečim naháňať.

Takže mám niekoľko overených zvykov, ktoré mi pomáhajú toto obdobie zvládať v pohodičke a bez stresu 🙂 Vianočné darčeky kupujem priebežne, keď ma niečo zaujme a viem,  že to daná osoba chce či potrebuje. Niektoré kúpim už v lete či na jeseň. Má to niekoľko výhod. V prvom rade to nie je taký šok pre moju peňaženku ako kupovať všetko naraz v taktiež sa vyhnem prepchatým obchodom. Často využívam aj online nákupy a víkendy môžem tráviť príjemnejšie ako státím v radoch medzi nervóznymi ľuďmi. Darčeky aj balím priebežne, vždy keď mám chvíľku čas, šupnem niečo do taštičky, alebo to pekne zabalím do papiera, nalepím menovku a odložím do skrine či na nejaké iné tajné miesto 😀 Osvedčili sa mi aj darčekové krabice, ktoré ušetria kopu času s balením a viazaním. Čo sa týka nákupov, neplatí to len na darčeky. Všetci dobre vieme čo je v potravinách pred Vianocami a aké náročné je vyhýbanie sa stovkám rozbehnutých nákupných košíkov. A tak som si oplátky kúpila hneď ako som ich zbadala na pultoch, zásoby medu či vecí na pečenie mám doma už tiež poriadne dlho. Mäso či rybky sú už v mrazáku a taktiež aj všetky potraviny, ktoré majú dlhý dátum spotreby a vy si ich viete kúpiť omnoho skôr. Tesne pred Vianocami skočím už len na ovocie, zeleninu a pečivo 🙂 Naozaj je to takto pre mňa menej vyčerpávajúce, ako dlhé nákupy a dlhé čakania v radoch.

Ďalšou kategóriu je pečenie. Ách bože všetky tie druhy pečiva, veď sa musíme predbiehať kto koľko druhov stihol a potom to všetko zjesť, či ? Nie nie, to je úplne zbytočné. Ja pečiem vianočné koláčiky už od jesene, keďže fotím recepty na môj druhý food blog či pre klientov, takže je to iné. Samozrejme všetko hneď zjeme, rozdáme, alebo to jednoducho zamrazím. Často mrazím zákusky či pečivo. Nemusím potom tráviť celý víkend pečením. Čo sa však týka vianočného pečenia, vždy pečiem medovníky, linecké koláčiky a niečo banánové či čokoládové. Vôbec to nie je také obrovské množstvo drobného pečiva, pretože je to fakt zbytočné. Stačí pár druhov, niečo aj tak donesie suseda, mamka, babka, svokra či ktokoľvek a vy potom neviete čo s tým všetkým. Ja si vždy vyhradím nejaký deň, kedy tieto suché koláčiky napečiem, aby som nemusela sto krát špiniť kuchyňu a je to 🙂

Čo sa týka vianočného upratovania, to vie dať poriadne zabrať. Hlavne ak si to všetko necháme na jeden či dva dni. Preto je fajn, tiež si urobiť väčší poriadok už na jeseň, kedy ešte svieti slnko a vy tak môžete umyť okná, či vyčistiť koberce, poprať záclony či poodťahovať nábytok a poriadne povysávať. Potom to už bude ozaj pohodička 🙂 Ak ste to už ale nestihli, skúste si niečo po troške urobiť skôr a nenechávať všetko na posledný predvianočný víkend, lebo potom to bude zasa len zhon.

No a ako ušetriť ? Ako som spomínala vyššie, mne vyhovuje ak darčeky nakupujem priebežne a nie to potom taká horibilná suma. Často nakupujem vianočné ozdoby či dekorácie po sviatkoch, kedy sú naozaj za zlomok ceny a odložím si ich na ďalší rok. Rada si niečo pekné vyrobím aj sama, napríklad veniec či ikebanu a to vie ušetriť dosť peniažkov, keďže vianočné dekorácie sú poriadny biznis a ich ceny sú často mimo. Potraviny, ktoré sa nepokazia a sú niekedy za super cenu kľudne kúpim skôr a odložím už na Vianoce. Nemusím mať každý rok novú výzdobu, obrus či príbor. Kľudne sa prehrabem tým čo mám doma a často objavím krásne zabudnuté vecičky, nie len u seba, ale aj u maminy a podobne 🙂 Minulý rok som natrafila na ozdoby, ktoré si pamätám z detstva a tie majú pre mňa oveľa väčší význam ako najnovšie kolekcie v obchodoch. Tak to je asi všetko čo ma napadlo a čo mi vie uľahčiť vianočné prípravy. Tieto krásne sviatky si naozaj rada vychutnám bez stresu a v pohode s mojou rodinou a priateľmi 🙂 Pridávam vám ešte zopár fotiek takého pohodového víkendového outfitu 🙂 Prevetrala som nový svetrík z Bonprixu, ktorý mi úplne vyhovuje, pretože je dlhší a tiež ružovú čelenku, na ktoré som zaťažená 😀 Bundičku mám zo Shein :) Tak sa zatiaľ majte krásne a nestresujte, všetko stíhate 🙂