s
loading...
Menu

Alisa Keys

Even the all-powerful Pointing has no control about the blind texts it is an almost unorthographic life. One day however a small line of blind text by the name of lorem Ipsum decided to leave for the far world of grammar.

Východ verzus západ

aug 10, 2017

Vitajte na blogu :) Dnes mám pre vás ľahkú letnú outfitovú inšpiráciu a aj čosi zo života. Keďže sa blíži rok, čo sme presťahovaní späť na východe, môžem dokonale porovnať život na východe a na západe. A nie len ten súkromný, ale aj blogerský, ktorý sa od toho v Bratislave dosť líši. Neviem prečo je to tak a občas ma to aj zamrzí ale poďme pekne poporiadku :) Tak vám prezradím ako to celé vnímam ja. Nejdem tu písať o blbých rečiach západniarov na východniarov a opačne, takýchto článkov mám ja osobne plné zuby. Nikto nie je horší, ani lepší, ľudia sú všade rovnakí (dobrí aj zlí), záleží to len od toho, s akými sa stretávate a aké máte priority. 

MOJE POSTREHY TAKMER PO ROKU 

Život : 

V mnohom je to na východe jednoduchšie, napríklad v tom, že mám po blízku rodinu, ktorá mi pred tým tak veľmi chýbala. Vybavovačkami a úradovačkami zabijem omnoho menej času ako v Bratislave, kde som si musela brať pol dňa voľno keď som chcela niečo vybaviť. Tu sadnem na bicykel, alebo kľudne idem aj pešo a do dvoch hodín mám všetko vybavené, takže mi ostane čas na iné veci. Výhoda malého mesta. Človek sa tu cíti viac doma, nestretáva sa s blbými komentármi ak povie odkiaľ pochádza a na každom kroku stretne niekoho známeho. 

Práca : 

Toto je už veru horšie, mnoho ľudí sa sťahuje do Bratislavy či inde, práve kvôli tomu, že si nevie nájsť prácu. Alebo si vie nájsť prácu, ale lakomí sa na vyšší zárobok. Ak si však porovnáte výdavky trebárs len za samotné bývanie, tak je podľa mňa jedno či zarobíte v Bratislave 800 € a za bývanie dáte 400 €. Alebo zarobíte na východe 500 € a za bývanie dáte 250 €. Určite sú profesie, ktoré si prácu na východe nájdu ťažšie a sú nútení odísť, ale z vlastnej skúsenosti viem, že sú tu mnohé medzery kde by sa zišli šikovní ľudia, ktorí ale žiaľ zdrhli a tým pádom je obrovská medzera na trhu. Ja sama som bola nútená zmeniť prácu. Vlastne som to aj chcela. Začala som podnikať a aj keď začiatky sú ťažké, viem že v Bratislave by to bolo omnoho ťažšie, pretože tam sú stovky, alebo tisícky ľudí, ktorí robia to isté a bolo by ťažšie presadiť sa. Tu je zasa problém naučiť ľudí na niečo dobré a kvalitné, pretože tí sa ženú len za lacnými službami bez ohľadu na kvalitu. Povedala som si však, že to skúsim a skúsim im ukázať, že sa to dá aj inak. Verím, že každá vynaložená energia sa skôr či neskôr vráti k pôvodnému majiteľovi :) 

Kultúra : 

Toto je žiaľ najhoršia oblasť a poviem vám, že čo sa tohto smeru týka, veľmi mi Bratislava chýba. Všetkým je jasné, že sa všetko deje tam. V Košiciach je to ešte celkom dobré, takže keď mi je najhoršie vyrazím tam, keď sa niečo deje. Ale čo sa týka ostatných miest, mám pocit že všetky udalosti, ktoré sa tu dejú sú pre dôchodcov alebo pre veľmi zvláštn kategóriu ľudi a že to tu tak trochu zastalo v 90-tých rokoch. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale žiaľ mám pocit, že pre mladých ľudí, ktorých zaujíma aj čosi iné ako sedenie pred telkou či v krčme, sa tu nič nedeje. Ako som ale spomenula, v Košiciach sa to zlepšuje a to je asi jediná moja spása (aspoň zatiaľ). 

Gastrónomia : 

Tak toto je kapitola sama o sebe. Na východe som sa stretla z množstvom podnikateľov, ktorí chcú len zarobiť, ale nemyslia na potreby zákazníka. Je im jedno, že dostanete studené jedlo, staré lokše, alebo pol litrovú kávu namiesto espressa. Stretla som sa aj s cukrárňou, kde 50 rokov pečú tie isté koláče a nevšimli si, že existujú aj modernejšie recepty (nemám nič proti tradičným jedlám či koláčom, ale keby to aspoň bolo ich cieľom držať sa tradícií tak je to o niečom inom). Stretla som sa aj s takou cukrárňou, kde je v nedeľu zatvorené. Nedeľu, kedy je najvhodnejší čas ísť na kávu či koláč. Toto našťastie v Bratislave funguje ako má a celkovo sú tam majitelia podnikov o čosi popredu, snažia sa ísť s dobou, otvárajú nové moderné podniky s rôznymi typmi kuchyne či vedia ako dobre fungujú sociálne siete na získanie zákazníkov. Toto žiaľ u nás rastie len veľmi veľmi veľmi pomaly. Na druhej strane poznám aj podniky, ktoré chceli priniesť niečo modernejšie a museli zavrieť, pretože žiaľ miestni ľudia o to nemali záujem a radšej si šli dať „menúčko“ do nákupného centra, kde dostanú za 2,50 plný tanier hranoliek, týždňového soté a šalátu z vedierka (ale hlavne že je to veľká porcia, však ?). Toto je niečo ako kto bol skôr, sliepka alebo vajce ? Začnú ľudia bažiť po normálnom jedle, alebo začnú podnikatelia robiť konečne kvalitné jedlo ? Nuž, necháme sa prekvapiť. Avšak, aby som všetkým nekrivdila, je tu aj niekoľko dobrých podnikov, kam sa oplatí zájsť. V Košiciach sú to ozaj desiatky a myslím, že tam je ta gastronómia predsa na inej úrovni ako napríklad u nás v Michalovciach. Ale aj tu u nás (chvalabohu) nájdete normálne podniky ako napríklad moje obľúbené U baristu, alebo U Tiffanyho

Móda : 

Aká by som to bola blogerka, keby som sa nevyjadrila k tejto téme že ? :) Čo sa týka módy, ženy (ale aj muži) sú u nás na východe omnoho konzervatívnejšií, ako v Bratislave. Často sa stretávam s odmietavými pohľadmi či narážkami, keď idem v niečom inom ako sú rifle a tričko. Stačí, že vyjdem von vo veľkom klobúku či volánových šatách a nevyhnem sa divným pohľadom. Mám pocit, že ľudia sa tu boja použiť trochu fantázie a držia sa svojej komfortnej zóny. Napríklad aj keď fotíme outfity, vždy máme nejaké publikom. V Bratislave to ľudia takto nevnímali, bolo im to jedno, keďže je tam aj množstvo turistov, ktorí fotia všetko všade. Tu to má ešte nejaké medzery, rovnako aj čo sa týka obchodov, ktoré mi tu chýbajú. Som veľmi vďačná, že sem konečne dorazil aspoň Inditex (Bershka, Stradivarius a pod.). 

Blogovanie : 

A konečne porovnanie blogerského života tu a tam. Túto oblasť vnímam dosť negatívne, pretože mám pocit, že sa všetko deje len v Bratislave. Od kedy som späť na východe, prišla som o mnoho dlhodobých spoluprác, čo trochu nechápem, keďže blog je online a nie v nejakom meste. Nie že by to bola nejaká katastrofa, ale viete človeka to trošku zamrzí, pretože aj keď zmenil miesto pobytu, jeho práca ostala rovnaká. Väčšina akcií a eventov pre blogerov sa koná práve v hlavnom meste. Ja si viem trebárs predstaviť že značky, ktoré majú pobočky aj v košickom Auparku či iných centrách, by kľudne mohli akcie organizovať aj tu, pretože je tu veľmi veľa šikovných blogerov. Pozitívne však je, že asociácia blogerov ktorej som členom, organizuje meetingy aj na východe a vďaka tomu som mala možnosť spoznať veľmi veľa šikovných ľudí, začo som vďačná. Týmto by som chcela vyzvať značky a firmy, aby mysleli aj na nás na východe, lebo je nás tu dosť :) Aj keď nie toľko ako v Bratislave, ale predsa len :) 

Uff ak ste došli až sem, tak blahoželám, dalo to zabrať, avšak mala som potrebu dať von tieto moje pocity :) Tak dajte vedieť čo poviete na článok, s čim súhlasíte a s čím naopak nie :) Dúfam, že to nevyznelo veľmi negatívne a že nájdete článku aj pozitívne veci, ktoré som vyzdvihla :) 

No a čo sa týka dnešného outfitu, tak ten veľmi opisovať nemusím :) Je to opäť jedna z mojich obľúbených bielo modrých kombinácií, ktoré ma len tak ľahko neomrzia. V tomto outfite mi bolo veľmi príjemne, obzvlášť v červených pohodlných sandáloch :) Čo naň poviete ? :) 

Skirt : Rosegal

Bag : DressLily

T-shirt, sunglasses : Takko fashion in sale

Shoes : Deichmann 

  4 comments

 • Paige aug 10, 2017
  Reply

  Na západe a východe to je vždy iné. Väčšina vecí sa deje práve na západe, je tam veľa akcií a podobne. Ľudia tam aj chodia za lepšie platenou prácou. Ale myslím si, že keby boli Košice hlavným mestom, situácia by tu bola úplne iná. Outfit sa mi naozaj páči :)

 • Rose Tascher aug 10, 2017
  Reply

  Krásná sukýnka“ :)
  A moc zajímavý článek.. ve většině věcí je to stejné i u nás, hlavně v tom, že jak člověk není v Praze, jakoby nežil.. anebo žil na jiné planetě :D

  • Viki aug 11, 2017
   Reply

   Veď toto, zas chápem že všade je to tak, že hlavné mesto je centrom diania, ale nemuselo by to byť na úkor iných miest

 • Leave a comment