Welcome to Burano

July 22, 2018

Prajem krásnu nedeľu 🙂 Na tento článok som sa veľmi tešila, avšak dostávam sa k nemu až po dlhšej dobe. Tešila som sa naň najmä preto, že vám ukážem fotky jedného z mojich obľúbených miest z tohtoročnej dovolenky a vy už viete, že ide o mestečko Burano, respektívne ostrov 🙂 Burano patrí pod Benátky a keď už idete do Benátok, určite si zájdite aj sem.
V blízkostí Benátok je niekoľko ostrovov ako Burano a všade sa dostanete lodnou mhd 🙂 Môžete nastúpiť v meste a odviesť sa až na Burano, alebo trebárs na zelené rybárske ostrovy ako Mozzorbo či Torcello 🙂 Na Burano ide loď číslo 12, je potrebné kúpiť si lístok vopred a označiť ho pri vstupe na loď. My sme si kúpili celodenný lístok na mhd, ktorý nás vyšiel 20 € a mohli sme sa voziť koľko sme chceli. Platí aj na autobusy, električky a lodnú mhd, takže je to oveľa výhodnejšie ako jednosmerný lístok. Po celom meste a okolitých ostrovoch máte zastávky týchto lodí, takže si viete naplánovať super výlet a nemusíte utrácať na predražené lodné taxíky či Gondoly.
Burano je malý rybársky ostrov, ktorý je špecifický tým, že každý domček je inej farby, dokonca vedľa seba nemôžete mať dva domy rovnakej farby. Je to tak preto, aby rybári večer trafili domov a našli ten správny domček 🙂 Tento ostrov prejdete raz dva, jeden deň vám úplne stačí. Nájdete tam hlavný kanál a niekoľko vedľajších kanálov a veľa uličiek s farebnými domčekami. Je tam aj námestie s reštauráciami a obchodíkmi, no osobne si myslím, že je táto lokalita je veľmi predražená kvôli turistom a tiež kvôli tomu, že tam všetko musia dovážať. Čo sa týka reštaurácií, tak ceny sú pochopiteľné, avšak obchodíky so suvenírmi to naozaj preháňajú a je vám jasné, že chcú na turistoch zarobiť. Čo sa týka turistov, rovnako ako v Benátkach ich je dosť, ale väčšinou len na hlavných miestach, takže sa môžete motkať po prázdnejších uličkách a užívať si farby 🙂 Najlepšie je ísť tak ráno do tej 10 tej. Domáci turistov veľmi nemusia, takže nečakajte otvorenú náruč a keďže sa ľudia fotia pred ich domami, či takmer v nich, trocha to aj chápem. Toto miesto je však jedinečné a určite je jedno z najfarebnejších miest vôbec. Je rajom pre fotografov, umelcov, maliarov a všetky kreatívne duše 🙂  Dokážem si predstaviť, že by som tam mala malý domček, kde by som sa vracala za oddychom a inšpiráciou, je to tak naozaj okuzľujúce 🙂 Takže keď budete v Benátkach, určite si vyčleňte aspoň pol dňa na zastávku v Burane 🙂