Niečo o blogovaní

October 23, 2018


Ahojte 🙂 Po nedávnom článku zo života, mám dnes pre vás tento rýchly outfit 🙂 Síce som spomínala že outfity budem pridávať menej často ako doteraz, ale úplne sa mi toho nechce vzdať, takže sem tam pribudnú 🙂 Predsa len je to niekoľko rokov čo ich na blog pridávam, takže by mi bolo určite aj smutno. Keď som začínala blog písať bol z veľkej časti hlavne o móde a outfity som sa snažila pridávať aj dva, tri krát do týždňa. Prvé mesiace som naozaj prežívala, ako budú ľudia reagovať a bola som smutná z negatívnych komentárov či názorov, veď to predsa bolo časovo náročné vymyslieť outfit, ísť ho odfotiť, upraviť fotky a napísať článok. V tom čase som svoje outfitové fotky posielala do rôznych facebookových skupín o móde a tam teda vedeli byť ľudia poriadne krutí. Takže keď som zistila, že to vôbec nie je o outfite, ale o tom, kto má značkové tenisky, či veľký výstrih, prestala som tam svoje fotky posielať a celkovo som od vtedy zmenila pohľad na niektoré veci.
Keďže sa v poslednom čase dejú na slovenskej blogovej scéne všelijaké veci, tak som sa rozhodla troška sa vyjadriť, keďže som sa vás pýtala aj na instagrame či chcete tento článok a väčšina bola za. Viete ja nechcem naozaj nikomu nakladať a nikoho urážať, pretože som sa stretla už s hocičím medzi babami blogerkami. Tak v prvom rade, blogy nie sú žiadna súťaž, neslúžia na to, aby sme porovnávali, kto má drahšiu kabelku či lepšiu spoluprácu. Slúžia na sebavyjadrenie a na inšpiráciu čitateľov, nie nato, aby sme sa ukazovali a chválili sa materiálnymi vecami. Moje outfity boli, sú a vždy budú úplne obyčajné a také aké nosím každodenne. Niekto chodí možno každý deň v opätkoch a šatách, niekto si potrpí na značky a kvalitnejšie veci, niekto chodí v športovom oblečení, niekto ma rád casual štýl a presne na to blogy sú, aby si každý našiel to svoje. Priznám sa, že v začiatkoch blogovania, som aj ja hľadala samú seba a niekedy som si obliekla kúsky, ktoré by som si teraz už nedala. Snažila som sa, aby sa moje outfity ľuďom páčili a nebolo to možné také prirodzené ako teraz. Myslím, že to je veľmi dôležité u blogerov, aby sa na nič nehrali a boli sami sebou, aj keď to zo začiatku môže byť ťažké. V januári bude mať môj blog 5 rokov a to je naozaj doba, za ktorú sa mnoho naučíte a to hlavne to, že si treba nájsť svoju vlastnú cestu a neriešiť ostatných. Práve preto niekedy nechápem, keď si blogerky medzi sebou nakladajú, ohovárajú sa a podobne. Stretla som sa už s všeličím a nehovorím ani ja nie som svätá a možno som sa niekedy vyjadrila na niekoho adresu nie veľmi pekne, čo ma mrzí, ale väčšinou to bola reakcia na nejaké jeho vyjadrenie s ktorým som nesúhlasila. Nechcem sa tváriť že som nad vecou a je mi jedno čo sa na blogovej scéne deje, pretože som jej súčasťou a dotýka sa ma to.
Ja nechcem nikoho kritizovať, ale možno skôr povzbudiť, aby sme si my blogerky skúsili vzájomne pomáhať a podporovať sa navzájom. Niekedy je super, keď jedna druhej zanecháme komentár, pochválime fotku a podobne. Najviac čo ma vytáča je to, že niektorí ľudia sa tvária že vás nesledujú a že ste “pod ich úroveň“, pretože vám nikdy nedali na fotku ani jeden like ale pozerajú si všetky vaše storíčka, teda je jasné. že vás sledujú. Tomuto fenoménu naozaj nechápem, pretože ak sa mi niekoho tvorba páči, občas sa k tomu vyjadrím a ak sa mi nepáči, tak ho nesledujem 🙂 Myslím si, že blogy majú naozaj silu a možnosť osloviť široké publikum ľudí, preto by bolo možno super, ak by sme sa snažili prostredníctvom nich upozorniť na nejaké veci, či využiť ich pre dobrú vec. Dnes už sú dievčatá ktoré píšu o ekológií a znečisťovaní prostredia a chcú ľuďom ukázať že sa to dá aj inak, sú baby, ktoré dodávajú ostatným dievčatám sebavedomie, čo je tiež skvelé. Niektoré blogerky zasa poradia v beauty svete, čo môže taktiež mnohým ľuďom pomôcť. A o tom by to malo byť 🙂 Môj blog som sa teda rozhodla smerovať viac pracovným smerom, no naďalej tu nájdete tipy na rôzne výlety, na každodenné recepty či už spomínané outfity. Vždy sa snažím v článku zanechať aspoň nejakú pozitívnu myšlienku či impulz 🙂 Som nesmierne šťastná, že som sa vtedy pred rokmi rozhodla blog založiť, pretože ma priviedol k mojej práci, teda k foteniu a hlavne vďaka nemu som si uvedomila, že je to to, čo chcem v živote robiť. Aj keď som vždy vedela, že je to niečo kreatívne a foťáky ma zaujímali od detstva, práve blog bol tým impulzom a nakopnutím.
Ešte by som sa chcela vyjadriť k spoluprácam, ktoré väčšina ľudí vníma ako reklamu či niečo negatívne. Ja osobne si myslím, že spolupráce sú super aj pre samotné dievčatá, aj pre čitateľov. Často si totiž viem o výrobku či službe prečítať v recenzií a to ma mnoho krát presvedčí či odradí k jeho kúpe. Trebárs keď hľadám ubytovanie, vždy hľadám podľa recenzie a ceny. Keď hľadám reštauráciu v nejakom meste, prvé čo ma zaujíma je skúsenosť ľudí. Samozrejme niekedy je vidieť, že daná spolupráca je len reklamou bez príbehu či pointy a vtedy sú aj fanúšikovia nahnevaní. Keď som začala blogovať, tešila som sa každej možnej príležitosti na spoluprácu, čo z odstupom času vnímam ako hlúposť. Niekedy to totiž naozaj nemalo zmysel a bolo to odo mňa hlúpe. Myslím, že každá baba to pozná a prešla si tým. Taktiež sa nebudem tváriť, že neprijímam bartrové spolupráce ale len tie platené, pretože to vôbec nie je pravda. Viem, že sú dievčatá, ktoré takéto spolupráce odmietajú (aspoň to tvrdia), pretože oni preboha živého nebudú takéto spolupráce prijímať veď oni sú už úplne niekde inde. Jasné že blogovanie je náročné na čas a je za tým kopu práce. Preto je jasné, že blogeri očakávajú za hodiny strávené nad príspevkom adekvátnu odmenu. Avšak niektoré spolupráce sú aspoň pre mňa zaujímavé aj keď sú “len” bartrové. Ja takéto spolupráce prijímam len vtedy, ak danú značku poznám, nosím, ak tam chodím, ak som stotožnená s ich filozofiou alebo sa mi proste páči. Nevidím na tom nič zlé a nevidím dôvod to odcudzovať. Myslím, že každý by si mal vyberať také spolupráce, aké sa hodia k jeho osobnosti a k jeho blogu. Nemá zmysel brať všetko zaradom, na tú sú tu predsa televízie či rádio.  Samozrejme tiež nie je dobré, robiť všetky spolupráce len za barter, lebo to v konečnom dôsledku škodí aj ostatným blogerom a firmy sa takto nikdy nenaučia, že za reklamu sa platí všade. Myslím, že taká zlatá stredná cesta je na mieste. Často alebo skôr väčšinou vám označujem firmy či značky, s ktorými vôbec nemám spoluprácu, ale som s ich výrobkami spokojná, tak to posúvam ďalej. Spolupráce v článkoch ši instagramových postoch vám už označujem aj ja, aj väčšina báb aby ste nemali pocit, že ide o skrytú reklamu a to je podľa mňa fér.

Takže aby som to nejako zhrnula buďme k sebe dobrí 🙂 Aj my blogeri medzi sebou, aj vy čitatelia na nás a ak s niečím nesúhlasíte, kľudne o tom dajte vedieť, pretože bez spätnej väzby sa bloguje veľmi ťažko.Spolupráca :

Kabelka : Šaty a ty 

Šaty a šál : F&F