Menu

5 tipov pre začínajúcich fotografov, ako si vybudovať pekné portfólio

marec 25, 2019

Vitajte priatelia 🙂 Dnes mám pre vás článok z kategórie photography, ale samozrejme je spojený s outfitovou inšpiráciou, takže nie je len pre fotografov. Už dlhšie som rozmýšľala, že vám sem budem dávať takéto tipy ohľadom fotenia, keďže mi občas aj píšete a pýtate sa na veci ohľadom techniky, úpravy fotiek a podobne. Snáď niektorým z vás poslúžia tieto články a nájdete nejakú inšpiráciu. Ja nie som žiaden dlhoročný fotograf so skúsenosťami fotenia do Vogue a podobne, takže vám budem písať moje postrehy o tom čo zaujímalo mňa, keď som fotiť začala.

Hlavným problémom asi každého začínajúceho fotografa je portfólio. Ako si ho vybudovať a kde ? Ako sa ku mne prídu fotiť ľudia, keď nevidia moju tvorbu ? Presne to som sa pýtala na začiatku sama seba a hľadala som spôsoby a cestičky, ako si pekné portfólio vybudovať. Nebolo to zo dňa na deň, ale keď sa posnažíte, iste to zmáknete ľavou zadnou 🙂 Poviem vám, čo pomohlo mne a čo u mňa fungovalo, poďme teda na to.

1. Rodina, priatelia a známi 

To poznáte iste všetci, ktorých vás baví fotenie a chcete si urobiť nejaké pekné fotky, vyskúšať fotoaparát v praxi a podobne. Je to najlepší spôsob, ako si môžte skúsiť či už portrét, alebo rodinné či iné fotenie bez toho, aby ste sa museli hanbiť, že vám niečo nie je jasné. Pri týchto ľuďoch si môžete v pohode otestovať nastavenia fotoaparátu, pohrať sa s rôznymi uhlami či postprodukciou. Keďže vás majú radi, určite to pre vás urobia a potešia sa fotkám zadarmo to je jasné 😀 Pri budovaní portfólia totiž musíte rátať s tým, že to bude zadarmo, alebo budete ešte vy niekomu platiť zato, aby ste ho mohli fotiť, ale k tomu sa ešte dostanem.

2. Súťaže o fotenie pre fanúšikov 

Ak už máte svoju stránku na facebooku, alebo inej sociálnej sieti, dobrým spôsobom je urobiť aj súťaž o fotenie. Môžete si určiť podmienky pre koho je určená, napríklad pre mladý pár, rodinku, deti, či jednotlivca v prípade portrétov. Súťaže sa dobre zdieľajú, preto majú veľký dosah a to vám určite prinesie aj nejakých nových fanúšikov. Váš výherca sa iste poteší foteniu a prispôsobí sa vaším požiadavkám. Môžete teda ľahko získať pekné fotky do portfólia a nič vás to nestojí. Navyše ak bude s fotkami spokojný, bude vás odporúčať ďalej a to je veľmi dôležité. Viac ako čokoľvek.

3. Módne, mama či lifestyle blogerky

Keďže sama blogujem, môžem hovoriť aj zo svojej skúsenosti. Blogeri so všeobecnosti sú ľudia, ktorí potrebujú pekné fotky ako soľ a ktorí si nemôžu dovoliť niekoľko krát do týždňa platiť profesionálneho fotografa, je to proste tak. Preto teda hľadajú ľudí, ktorí im urobia pekné fotky zadarmo a ktorých to aj baví a majú estetické cítenie. Baby blogerky sa často fotia navzájom, pomôžu jedna druhej a nemusia otravovať svoju polovičku s fotením 🙂 Skúste sa teda urobiť prehľad o blogeroch vo svojom okolí a osloviť ich, iste sa potešia 🙂 Ja sama túto možnosť rada využívam a fotím baby blogerky ktoré mám rada, keď mám chvíľku priestoru aj na takto veci, prípadne naopak 🙂

4. TFP skupiny 

Pre tých, ktorí neviete o čo ide, TFP znamená Time for print/photo. Ide o dohodu medzi modelkami, ktoré potrebujú portfólio a fotografmi, ktorí ho rovnako potrebujú. Nemusí ísť len o modelky na facebooku je niekoľko skupín, kde sú aj bežní ľudia, ktorí majú o fotky záujem a budú radi ak si ich vyberiete. Tento princíp je jednoduchý, stačí ak do skupiny napíšete a oké fotenie máte záujem a prihlásia sa vám ľudia, z ktorých si vyberiete. Myslím, že občas je fajn využiť túto možnosť, hlavne ak potrebujete nejaké nové fotky a chcete zrealizovať nejaký svoj nápad. Ľudia z tfp skupín väčšinou vôbec nemajú predstavu o téme fotenia, preto to radi nechajú na vás a vy si môžete vymyslieť nejaké pekné tematické fotenie. Pridávam vám nejaké skupiny na facebooku, ktoré fungujú na tomto princípe : ponuky fotenia tfp formou, tfp fotenie východné Slovensko, tfp Slovensko 

5. Kurzy a workshopy 

Tak a sme pri bode o ktorom som hovorila, že budete platiť vy 🙂 Kurzy a workshopy väčšinou nie sú zadarmo, ale aj také sa nájdu. Je však viacero kurzov aj za rozumné ceny, ktoré môžete absolvovať a ktoré obsahujú aj praktickú časť – teda fotky do portfólia pre vás. Vybrať si môžete podľa druhu fotenia o aké máte záujem. Každá vzdelávacia aktivita vám prinesie niečo nové, posunie vás vpred a navyše si odnesiete aj pekné fotky, takže v tomto prípade netreba váhať. Ja sama rada navštevujem workshopy či foto kurzy a vždy mi to niečo užitočné prinesie. Veľa kurzov ponúka napríklad AKF, fotokurzy.sk, alebo mnoho fotografov ktorí organizujú tematické kurzy, ktoré sú podľa mňa najefektívnejšie, takže googlite a hľadajte 🙂

Toľko odo mňa. budem veľmi rada, ak mi dáte vedieť ako sa vám tento druh článku páči, či vám to nejako pomohlo, prípadne kľudne doplnite ďalšie body, ktoré som nespomenula a ktoré pomohli vám.

Ešte zopár slov k outfitu na záver. Konečne môžeme vytiahnuť jarné kúsky a moje veľmi obľúbené plášte, kabátiky a trenchcoaty. Dnes môžete vidieť môj temný plášť ako ho volám v praxi 🙂 Páči sa mi jeho mnohostranné využitie a zaujímavé rukávy, takže v mojom šatníku si našiel čestné miesto, mám ho zo Shein a majú ho aj v ďalších farbách teraz aj v zľave, takže kľudne mrknite. Doplnila som ho obyčajným tričkom a nohavicami z F&F, ktorá mám rada kvôli vzoru a pohodlnému strihu 🙂 Tak toľko odo mňa priatelia, vidíme sa nabudúce.