Menu

Vitajte v Kodani – prvá časť/základné informácie pre turistov

apríl 8, 2019

Ahojte, vítam vás pri novom článku tento krát z ciest. S drahým sme konečne navštívili našu vysnívanú Kodaň a aj keď sme tam strávili len 3 dni, stihli sme toho fakt veľa. Všetky tipy, skúsenosti a rady čo sme tam nazbierali vám rozdelím do viacerých článkov, keďže je toho fakt dosť. V prvom rade chcem podotknúť, že Kodaň je úžasne fungujúce mesto. Je to mesto pre ľudí, kde všetko funguje tak ako má, kde je veľa zelene, modernej architektúry, veľa histórie a kopu vychytávok o ktorých sa nám tu ani nesníva. Ak máte radi škandinávsky štýl, radi sa bicyklujete, nepohrdnete dobrým jedlom či kávou, iste si prídete na svoje. Je to mesto tehál, vône dreva, kávy, milých tolerantných ľudí, dokonalej architektúry, waflí, rôznych kultúra a predovšetkým úžasnej atmosféry 🙂 Nájdete tu aj veľa histórie, mesto je veľmi baby friendly, umením to žije na každom kroku a všetky verejné priestory sú prispôsobené tak, že sa vám nechce ísť ani domov. Všade sú ihriská, parky, cyklotrasy (tie sú fakt všade, ale o tom neskôr). Povedala by som, že toto je taký prototyp dokonalého mesta, kde nájdete všetko čo potrebujete, kde sa žije s ohľadom na životné prostredie, kde ľudia pochopili čo je to byť k sebe dobrý, kde si vážia domácich rovnako ako turistov a kde sa cítite bezpečne a zároveň ako doma. Tri dni tu ma veľmi ovplyvnili a pomohli mi zamyslieť sa nad mnohými vecami, takže sa tu určite rada vrátim a viem, že ešte je toho kopu čo objavovať. Takže poďme pekne po poriadku 🙂

Ubytovanie

My sme sa rozhodli pre airbnb, pretože nám to vyhovuje najviac z rôznych hľadísk. Nemáme radi hotely, ktoré sú všetky rovnaké, nemajú charakter a sú oveľa drahšie ako prenájom bytu. Zvlášť v týchto škandinávskych krajinách, sú ceny hotelov vyššie ako v strednej Európe. Ja milujem spoznávanie nových kultúr, ľudí a nasávanie domácej atmosféry, preto mi airbnb veľmi vyhovuje. Natrafili sme na byt, ktorý bol krásny, útulný, čistý, teplý so slnečným balkónom a dobrou polohou, takže nebolo o čom. Nasvyše domáci boli veľmi milí, typickí dani, vysmiati a extrémne ochotní. Všetko nám vysvetlili, pripravili nám aj guide s tipmi kam vyraziť a ozaj sme sa tu cítili ako doma. Bol to konkrétne tento bytík. Och a aby som nezabudla, v byte je krásna knižnica doslova s pokladmi, takže myslím že ešte jeden týždeň len na knihy by sa mi fakt hodil 🙂 V blízkosti bytu nájdete potraviny, pekáreň či vlakovú stanicu.

Copenhagen card

Táto karta je úžasná vec. My sme sa rozhodli ju zakúpiť pretože nám ušetrila peniažky, čas a otvorila nám mnoho dverí 🙂 Je to turistická karta, ktorá zahŕňa všetku verejnú dopravu (teda vlaky, metro a autobusy), vstupy do atrakcií v rámci celého regiónu. Máte s ňou tiež zľavy v niektorých reštauráciach či kaviarňach. Atrakcií, ktoré môžete s kartou navštíviť je strašne veľa, či už historickú časť mesta, hrady, múzea, výstavy, zábavný park a kopu kopu ďalšieho. Je dobré pozrieť si túto stránku kde nájdete všetko čo môžete navštíviť. Záleží na tom, koľko toho chcete vidieť. Nám sa karta oplatila, pretože sme chceli vidieť ozaj veľa atrakcií, takže sme takto ušetrili desiatky eúr. Navyše je to s ňou jednoduché, pretože nemusíte nikde kupovať lístky a čakať v radoch. Na zastávkach mhd som ani nevidela stroje na lístky, pretože aj domáci máju kartičky, takže už len to nám ušetrilo kopu času. Určite odporúčam kartu si zakúpiť, cena závisí od počtu dní.

Doprava a pohyb po aj mimo mesta

Najrýchlejší spôsob dopravy je určite bicykel. Cyklotrasy sú fakt všade, v každej uličke, takže sa úplne v pohode dostanete rýchlo a pohodlne kam chcete. Cyklisti majú vlastné semafory, každý im dáva prednosť a zelenú majú skôr ako autá. Áut a chodcov je tam málo, väčšina ľudí využíva práve bicykel. Tieto trasy sú veľmi kvalitné, bez jedinej diery, takže sa nie je čoho báť aj keď idete na dlhšiu trasu. Domáci ich využívajú aj v rannej špičke, kedy sú tam dlhé rady cyklistov čakajúcich na zelenú. Dôležité je jazdiť vpravo, pretože domáci chodia rýchlo a obiehajú pomalších, ako napríklad nás, ktorí sme obdivovali okolie 🙂 S prenájmom bicyklov nie je problém, my sme využívali aplikáciu Donkey republic, vďaka ktorej so viete pozrieť kde v blízkostí vás sú voľné bicykle a viete si ich jednoducho prenajať. Váš tátoš si nájdete, odomknete pomocou bluetooth a vozíte sa koľko chcete 🙂 Zamykáte ho rovnako cez telefón a platíte samozrejme kartou. Keď sa dovozíte, pozriete sa kde v blízkosti vás je parkovisko pre tieto bicykle a jednoducho tam zaparkujete. MHD je tiež pohodlná, čistá a rýchla, avšak často treba prestupovať a už to vám zaberie čas, preto je lepšia prvá možnosť. Metrá sú bez šoférov, čo je celkom sranda, sú tam zábrany kvôli bezpečnosti, v metrách a vlakoch máte vagóny vyhradené na bicykle, takže si to viete aj skombinovať a všade na staniciach sú výťahy. Rovnako aj na vlakových staniciach. Vonku pred väčšími stanicami sú obrovské parkoviská na bicykle a na vlakových staniciach máte presklenné čakárne so sedením, aby vám nebola zima kým príde vlak. Celkom fajn vychytávky, čo poviete ?

Jedlo

V Kodani o krásne a moderné reštaurácie či kaviarne nie je núdza. Väčšina je zariadená v škandinávskom štýle, kvalitných nábytkom a dekoráciami. Ja si často pozerám fotky na instagrame a aj podľa toho vyberám kam pôjdeme, pretože si viem pozrieť ako tam jedlo vyzerá 🙂 Teraz v jari už začínajú aj terasy, čo je super. Dáni sa stravujú zdravo, veľa športujú, nájdete tam všetky svetové kuchyne, takže si stačí len vybrať. Ceny v reštauráciách sa pohybujú od 15 € vyššie, na uliciach predávajú hod dogy tie stoja od 5 €, je tam množstvo street foodov a pekárni, keďže v pečive sú majstri. Nájdete tam perfektné obložené chlebíky, sladké pečivo, úžasné chleby, koláče a samozrejme wafle, ktoré sú všade a sú božské. Ceny v potravinách sú porovnateľné s našimi, aj v obchodoch máju kopu šalátov, indických jedál či všelijakých zdravých pokrmov a smootičiek, takže sa viete stravovať aj takto. Káva v kaviarňach stojí tiež okolo 5 € čo je na naše pomery vyššia cena. My sme navštívili The union kitchen, čo je hneď v centre, kupovali sme si aj šaláty, alebo si varili na byte. Jedli sme aj vo food hall Tivoli, čo je vlastne veľký street food v zábavnom parku, kam ale môžete ísť aj z ulice. Nájdete tam na výber fakt všetko od pizze, cestovín, burgrov, čínskeho, indického, marockého jedla až po šaláty, mäsové guľky či obložené chleby.

Tak toto sú asi také základné informácie a nabudúce vám už napíšem niečo o atrakciách 🙂 Budem rada ak mi dáte vedieť čo na takýto informačný článok hovoríte a tiež ak by ste chceli vedieť ešte niečo k týmto témam, kľudne píšte 🙂