Výlet na zámok Kronborg

April 22, 2019

Vítam vás pri ďalšom článku zo série článkov z Kodane. Tento krát sme si odskočili mimo mesta a to konkrétne do mestečka Helsingor, kde nájdete krásny renesančný zámok Kronborg. Rozhodli sme ísť aj trocha mimo Kodane a rozhodnutie padlo na tento zámok, keďže to je blízko a celé toto mestečko je naozaj čarovné, pokojné a bez turistov. Z Kodane sme sa vybrali vlakom a cesta nám trvala nejakých 40 minút. Celý čas idete popri pobrežiu, takže aj z vlaku sa vám naskytne krásny výhľad na more a na domčeky v krásnom severskom štýle. Aj mimo Kodane všetko funguje tak ako má, všade je čisto a ľudia sú rovnako milí a ústretoví.

Keď sme vystúpili z vlaku, privítala nás nádherná historická vlaková stanica, ktorá bola ako z rozprávky a mne bolo jasné, že cele toto mesto bude presne takéto. Na stanici som našla krásny bazár so starožitnosťami a hneď zo stanice bol krásny výhľad na hrad, kam sa dostane úplne v pohode pešo. Prešli sme sa krásnymi tichými uličkami okolo farebných domčekov, starých tehlových budov či cez malé námestie, kde to vyzeralo veľmi priateľsky. Cestou na hrad sme míňali krásnu modernú budovu kultúrneho centra, kde boli obchody s dizajnovým nábytkom či kaviarne. O modernej časti a architektúre vám ešte napíšem zvlášť článok. V tomto malom mestečku je aj krásne podmorské múzeum venované práve námorníckej téme, to vám však ukážem už v spomínanom článku.

Čo je na tomto hrade skvelé, tak určite jeho jedinečná poloha hneď pri mori, takže z hradu sa vám naskytne krásny výhľad. My sme si hrad prešli za necelé dve hodinky a potom sme sa šli pozrieť na nábrežie. Tento hrad je známy aj tým, že sa tu odohráva dej Hamleta, takže je fakt rozprávkový 🙂 Všade bol pôvodný nábytok a prístup pre hostí, takže sme si jeho návštevu fakt užili. Ja som odjakživa milovala hrady a zámky a veľmi ma baví blúdiť medzi obrovskými miestnosťami a obdivovať umenie. Vždy si predstavím, ako sa tu kedysi prechádzali panovníci a rozmýšľam, nad čím asi tak rozmýšľali a čo tu celé dni robili. Práve preto je tu toľko miestností, či už pre kráľa, kráľovnú, ich hostí, tanečná sála, galéria, miestnosť na hranie kariet, čítanie, večeru a kadečo iné. Je to proste skvelý zážitok 🙂

No a tu je už spomínaný exteriér, odkiaľ je nádherný výhľad na zámok aj na more. Prechádzka po prázdnej pláži nám padla vhod, trocha sme si užili slnko a vrátili sa späť do Kodane.

A čo vy ? Máte radi hrady a zámky, alebo vás láka modernejšia architektúra ? PS : Ak by vás zaujímali nejaké detaily, ktoré som nespomenula, tak sa kľudne pýtajte, rada odpoviem 🙂