Vitajte v Kodani – tretia časť/moderné miesta

May 9, 2019

Ahojte, vítam vás pri ďalšom článku z Kodane. Mala som v pláne pridať ho omnoho skôr, no akosi sa mi nakopila práca (veď viete, začala svadobná sezóna). Nuž, ale dnes som si povedala, že už musím tento článok dokončiť a uzavrieť tak Kodaň, aj keď ešte jeden chystám, ale ten bude troška iný. V dnešnom článku sa zmerám na modernú architektúru, resp. časti mesta, ktoré sa oplatí  vidieť. Kodaň je rajom architektov, pretože sa tam buduje vo veľkom, nájdete tam dokonalé prepojenie moderného a historického a hlavne všetko má hlavu a pätu a mesto nie je len tak poskladané ako náhodné lego, ako sme zvyknutí u nás. Tu je to totiž o tom, kto kde kúpil pozemok a vlastne si hocikto môže hocikde postaviť čo chce, čo je vidieť. V Kodani však, že každučký kúsok je vopred naplánovaný a schválený architektom, čo by tak logicky malo byť všade. Taktiež je tu veľmi dobré vyriešená infraštruktúra no a o vizuálnej stránke ani nehovorím, myslím že oni sú už niekde inde, ako zvyšok sveta 😀 Tak vám predstavím pár pekných miest, ktoré sa oplatí pozrieť.

Ørestad

Krásna moderná časť s výbornou infraštruktúrou, aj keď ďalej od centra, nachádza sa tam metro, ktoré ide dokonca priamo na letisko. Ihrisko, ktoré vidíte nižšie je tam len tak pre zábavu pre deti či dospelých, k dispozícií takmer pred každou bytovkou máte pumpy na bicykle pre domácich, parkoviská, obchody či kaviarne. Dokonca je táto časť blízko pri mori a na konci sa pýši 8house, čo je obrovský bytový komplex, ktorý zhora vyzerá ako číslo 8 a ktorý si domáci môžu celý prejsť po streche. Výhľad z kuchyne rovno na more, tiež nemusí byť od veci 🙂 Budova získala niekoľko ocenení a ja sa vôbec nedivím. Páči sa mi takýto komunitný štýl života a úplne si viem predstaviť život niekde tam, akurát ten severský vietor sa nezaprie a v tejto časti ho bolo cítiť ešte viac ako inde v meste.

Ihriská Superkilen

Ihriská, povedala by som také obyčajné stavby a predsa sa dajú vymyslieť neobyčajne. Sú dôležitou súčasťou verejného života, aj keď si to často neuvedomujeme. Tieto ihriská sú dôkazom toho, akí sú ľudia v tomto meste/štáte ohľaduplní a multikultúrni. Na ihrisku nájdete niekoľko prvkov z rôznych kultúr, ako dôkaz rešpektu ku všetkým rasám a národnostiam, ako napríklad palmy či orientálna časť. Na svoje si prídu malí aj veľkí. Celé to je taký komplex ihrisk v rôznych témach, takže sa treba prejsť a poobzerať, alebo len tak oddychovať. V lete máte k dispozícií aj grily 🙂

Sydhavn

Ďalšie moderné sídlisko, ktoré ma dostalo krásnym západom slnka a myslím, že na toto by som si rýchlo zvykla. Čajky si tu poletovali ako v Taliansku no a drevo a iné prírodné materiály len pridali na pocite pohody. Taktiež je tu vytvorený akokeby prírodný bazén a móla, kde si môžete “počilovať” 🙂 Samozrejme nechýba metro ani cyklotrasy.

National Aquarium Denmark

No a nakoniec mám ešte ako tip na super návštevu  aj s deťmi akvárium, ktoré je neskutočné. Samotná architektúra je úžasná a poloha je tiež skvelá, pri mori, neďaleko pláže a letiska, kde ste za pár minút, takže je dobré si to naplánovať v deň odchodu či  príchodu. My sme sa sem šli pozrieť po ceste na letisko a zakončili takto našu návštevu mesta. Interiér sme si pozreli tak zbežne, keďže sme nemali veľa času na rybičky a podobne, ale užili sme si kopu zábavy pri tuleňoch, žralokoch či iných morských živočíkoch. Môžete tu sledovať ich kŕmenie s výkladom aj v angličtine, alebo sa dotknúť príšeriek 🙂 Všetko tu, ako aj v iných múzeach je interaktívne, takže aj deti si môžu skúmať na trbletoch rôzne detaily ohľadom života týchto živočíchov a dozvedieť sa takto viac. Nechýba reštaurácia a krásny výhľad na more, takže dokonalé.

Tak na koniec by som podotkla, že takýchto moderných časti, miest a budov je v Kodani mnoho čo som nespomenula a množstvo sa ešte len stavia, takže v prípade druhej návštevy, by bolo určite čo pozerať 🙂 No a ešte vám sem pridám link na čierne šaty z posledných fotiek, ktoré mi veľmi bodli z hľadiska pohodlnosti a univerzálnosti, takže na cestovanie ako stvorené 🙂 Mám ich zo Shein a už teraz patria medzi moje naj cestovné kúsky. Tak mi dajte vedieť, čo poviete na článok, prípadne sa pýtajte čokoľvek vás napadne 🙂 Majte krásny deň a blížiaci sa víkend.